https://www.google.bg/ |
Със сигурност "не"! Твърдо стоя на мнението, че когато имаме родна дума за назоваване процес или явление, е ненужно да я заместваме с чужда, защото мислим, че така речта ни ще звучи по-интелектуално. Учениците са съгласни с това ми становище. Оказва се, че речта на съвременните медии изобилства от думи, които са абсолютно неразбираеми за подрастващите, а те, за съжаление, все още не са научени като нас да посягат към речника. Та, дългото ми предисловие е за това, как този урок стана повод да накарам 9.клас да прочете нещо допълнително и да "отвори" речник, пък бил той и електронен.
1. Прочетете публицистична статия в издание по избор /вестник, списание, Интернет/.
2. Извадете дума, която ви затруднява да разберете смисъла на фразата.
3. Тази дума ще стане заглавие на вашия слайд.
4. Намерете тълкуването и в речника.
5. Изберете подходяща картинка. /избягвайте популярни изображения, за които зрителят би си казал, че ги вижда за 365-и път/.
6. Съставете самостоятелна фраза - пример, като включите тази дума.
7. Подпишете вашия слайд, дайте нужните връзки.
8. Един ученик ще подреди слайдовете по азбучен ред, след което се обсъждат
https://docs.google.com/presentation/d/1D65E-7KLj1JLKGYJtTNFvBCbg5LxrmqS4wQR1C0S8ko/edit?usp=sharing
Не всички слайдове отговаряха напълно на поставената задача, но всички бяха работили. С изненада установих, че като трудни и непознати учениците посочват думи, които очаквах да знаят. Следователно ни е нужна по-честа работа с речника!
Ето и някои слайдове, които отделихме като успешни по задачата.
Идеята е по упражнение "Разходка по речника на В. Даль", проведено от Елена Воронина. Благодаря!
Поредният интригуващ урок! Поздравления! А колкото до неологизмите и чуждиците - все по-често се натъквам на абсолютно непознати на мен самата думи и се чудя кому е нужно такова изкривяване на словото ни!? И как да мотивирам учениците да четат съвременна публицистична и научна литература!? Как да ги провокирам въобще да четат!? Има моменти, в които се отчайвам от безсилие...
ОтговорИзтриванеТрудна е мисията ни да възпитаваме любов към родното слово, особено ако вече не е родно. Но трябва да се стремим да помагаме на своите ученици, защото това е светът. И много важно според мен - да ползват речници!
ОтговорИзтриване